Inapoi la Spaniola

Verbe Regulate : Partea I

Toate verbele spaniole sunt "regulate" sau "neregulate". In aceasta lectie ne vom uita la trei verbe complet regulate :
hablar (a vorbi)
comer (a manca)
vivir (a trai)
Observati ultimele doua litere ale fiecarui verb.
hablar (a vorbi)
comer (a manca)
vivir (a trai)
Sunt trei categorii de verbe :
verbele -ar, De conjugarea I (precum hablar)
verbele -er, De conjugarea a II-a (precum comer)
verbele -ir, De conjugarea a III-a (precum vivir)
Toate cele trei categorii sunt la infinitiv. Infinitivul este baza verbelor, echivalentul in romana: a vorbi, a manca, a trai, etc. In spaniola toate verbele la infinitiv se termina in -ar, -er, sau -ir.
verbul -ar = hablar (a vorbi)
verbul -er = comer (a manca)
verbul -ir = vivir (a trai)
Cand se vorbeste cu un grup, se foloseste persoana a doua plural:
ustedes
vosotros
vosotras

Cand se vorbeste despre un grup, se foloseste persoana a treia plural:
ellos
ellas

Amintiti-va ce inseamna a conjuga verbele :
a vorbi
Eu vorbesc
Tu vorbesti
El verbeste
Ea vorbeste
Noi vorbim
Voi vorbiti
Ei vorbesc
Ele vorbesc

In ceasta lectie vom invata sa conjugam modelele noastre de verbe pentru persoana I si a II-a (formal) singular si plural.
yo hablo
Eu vorbesc
yo como
Eu mananc
yo vivo
Eu traiesc
usted habla
Dumneata vorbesti
usted come
Dumneata mananci
usted vive
Dumneata traiesti
nosotros/as hablamos
Noi vorbim
nosotros/as comemos
Noi mancam
nosotros/as vivimos
Noi traim
ustedes hablan
Dumneavoastra vorbiti
ustedes comen
Dumneavoastra mancati
ustedes viven
Dumneavoastra traiti


Priviti la forma "yo".
yo hablo
yo como
yo vivo

Daca subiectul este "Eu" (yo), conjugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -o.
yo hablo (hablar - ar + o = hablo)
yo como (comer - er + o = como)
yo vivo (vivir - ir + o = vivo)

Priviti forma "usted".
usted habla
usted come
usted vive

Daca subiectul este "Dumneata" (usted), conjugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -a, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -e.
usted habla (hablar - ar + a = habla)
usted come (comer - er + e = come)
usted vive (vivir - ir + e = vive)

Priviti forma nosotros/as.
nosotros/as hablamos
nosotros/as comemos
nosotros/as vivimos

Daca subiectul este "Noi" (nosotros/as), Conjugarea se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -amos, -emos, sau -imos. Observati ca sfarsitul infinitivului determina ce folosim: verbele in -ar adauga -amos, verbele in -er adauga -emos, verbele in -ir adauga -imos.
nosotros/as hablamos = (hablar - ar + amos = hablamos)
nosotros/as comemos = (comer - er + emos = comemos)
nosotros/as vivimos = (vivir - ir + imos = vivimos)

Observati forma "ustedes".
ustedes hablan
ustedes comen
ustedes viven

Daca subiectul este "Dumneavoastra" (ustedes), conjugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -an sau -en. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -an, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -en.
ustedes hablan = (hablar - ar + an = hablan)
ustedes comen = (comer - er + en = comen)
ustedes viven = (vivir - ir + en = viven)

Timpul prezent (indicativ) in spaniola inseamna :
Yo hablo ingl├ęs: Eu vorbesc engleza.
Yo como pan: Eu mananc paine.
Yo vivo en Romania: Eu traiesc in Romania.
Este indicat sa repetati regulile de conjugare, citind cu atentie inca o data exemplele de mai jos :

Repetare -- Presentul Indicativ
hablar (a vorbi) hablo
habla
hablamos
hablan
comer (a manca)
como
come
comemos
comen
vivir (a trai)
vivo
vive
vivimos
viven

precedenta<............>urmatoarea
Cursul ofera informatii despre limba spaniola.
Echipa Cursuri Gratis Online iti ofera posibilitatea de a te perfectiona in limba spaniola, fara taxa de participare.