Inapoi la Spaniola

Verbe regulate: Partea II

Retineti, toate verbele spaniole sunt ori "regulate" ori "neregulate". In aceasta lectie vom continua cu cele trei modele de verbe, care sunt complet regulate : hablar = a vorbi
comer = a manca v vivir = a trai

De asemenea, retineti, sunt trei categorii de verbe:
verbele -ar (precum hablar)
verbele -er (precum comer)
verbele -ir (precum vivir)

Aducetiva aminte, atunci cand conjugati un verb, modificati infinitivul in functie de subiectul propozitiei.
a vorbi
Eu vorbesc
Tu vorbesti
El verbeste
Ea vorbeste
Noi vorbim
Voi vorbiti
Ei vorbesc
Ele vorbesc

In aceasta lectie vom invata sa conjugam verbele regulate pentru urmatoarele forme: Tu, El, Ea, Voi, Ei, Ele.
Hablat
tú hablas = tu vorbesti
él habla = el vorbeste
ella habla = ea vorbeste
vosotros/as habláis = voi vorbiti
ellos hablan = ei vorbesc
ellas hablan = ele vorbesc

Comer
tú comes = tu mananci
él come = el mananca
ella come = ea mananca
vosotros/as coméis = voi mancati
ellos comen = ei mananca
ellas comen = ele mananca

Vivir
tú vives = tu traiesti
él vive = el traieste
ella vive = ea traieste
vosotros/as vivís = voi traiti
ellos viven = ei traiesc
ellas viven = ele traiesc

Priviti modelul pentru forma "Tu".
tú hablas
tú comes
tú vives
Daca subiectul este "Tu" (tú), conjugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -as sau -es. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -as, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -es.
tú hablas (hablar - ar + as = hablas)
tú comes (comer - er + es = comes)
tú vives (vivir - ir + es = vives)

Priviti modelul pentru forma "El".
él habla
él come
él vive
Daca subiectul este "el" (él), conjugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -a, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -e.
él habla (hablar - ar + a = habla)
él come (comer - er + e = come)
él vive (vivir - ir + e = vive)

Priviti modelul pentru forma "Ea".
ella habla
ella come
ella vive
Daca subiectul este "ea" (ella), conjugare se face exact ca la "El" (él), eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -a, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -e.
ella habla (hablar - ar + a = habla)
ella come (comer - er + e = come)
ella vive (vivir - ir + e = vive)
Observatie : Acum puteti observa ca la conjugarea pentru él/ella este la fel ca si pentru usted (usted habla, usted come, usted vive)

Priviti modelul pentru forma vosotros/as.
vosotros/as habláis
vosotros/as coméis
vosotros/as vivís
Daca subiectul este "Voi" (vosotros/as), Conjugarea se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -áis, -éis sau -ís. Observati ca sfarsitul infinitivului determina ce folosim: verbele in -ar adauga -áis, verbele in -er adauga -éis, verbele in -ir adauga -ís.
votros/as habláis (hablar - ar + áis = habláis)
vosotros/as coméis (comer - er + éis = coméis)
vosotros/as vivís (vivir - ir + ís = vivís)
Observatie : Retineti, formele vosotros si vosotras sunt folosite numai in Spania. In America Latina, ustedes este folosit pentru ambele forme: familiar si formal.

Priviti modelul pentru forma ellos.
ellos hablan
ellos comen
ellos viven
Daca subiectul este "ei" (ellos), conjugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -an sau -en. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -an, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -en.
ellos hablan (hablar - ar + an = hablan)
ellos comen (comer - er + en = comen)
ellos viven (vivir - ir + en = viven)

Priviti modelul pentru forma ellas.
ellas hablan
ellas comen
ellas viven
Daca subiectul este "ele" (ellas), conjugare se face in acelasi mod ca si pentru forma masculina, eliminand ultimele doua litere si adaugand -an sau -en. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -an, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -en.
ellas hablan (hablar - ar + an = hablan)
ellas comen (comer - er + en = comen)
ellas viven (vivir - ir + en = viven)
Observatie : Acum puteti observa ca la conjugarea pentru ellos/ellas este la fel ca si pentru ustedes (ustedes hablan, ustedes comen, ustedes viven).
In loc de pronume pot fi folosite persoane sau nume: los profesores hablan (profesorii vorbesc), Marta come, Marius vive.
Pentru a reusi in invatarea limbii spaniole, trebuie sa invatati verbele. Cel mai bun mod este prin repetarea conjugarilor si exersarea lor cu alte verbe asemanatoare: nadar (a inota), esconder (a ascunde), escribir (a scrie).

Repetare :
hablar (a vorbi) comer (a manca) vivir (a trai)
hablo
hablas
habla
como
comes
come
vivo
vives
vive
hablamos
habláis
hablan
comemos
coméis
comen
vivimos
vivís
viven


precedenta<............>urmatoarea
Cursul ofera informatii despre limba spaniola.
Echipa Cursuri Gratis Online iti ofera posibilitatea de a te perfectiona in limba spaniola, fara taxa de participare.